Wapień

Transparentny onyx, który tworzy w mieszkaniu klimat

Jednym z najciekawszych kamieni naturalnych wykorzystywanych w aranżacjach mieszkań w Warszawie jest onyx. Ze względu na swą niepowtarzalną właściwość – moc przepuszczania światła, jako element dekoracyjny, potrafi prezentować się niezwykle efektownie.

Onyx – jego pochodzenie i specyfika

Onyx jest jedną z licznych odmian minerału zwanego chalcedonem. Wydobywany był już przed naszą erą, między innymi przez Egipcjan i Babilończyków. Niemałą rolę odegrał również w kulturze starożytnych Rzymian, gdzie wykorzystywany był jako materiał do tworzenia rzeźb oraz elementów zdobniczych w pałacowych wnętrzach. Onyxowi przypisywane są cenne właściwości, jeżeli chodzi o oddziaływanie na organizm. Ma on wspomagać układ krążenia i serce, koić nerwy, przywracać harmonię emocjonalną.

Pochodzący ze skał osadowych i magmowych onyx jest kamieniem rzadkim, aczkolwiek pojawia się w wielu miejscach na świecie. Spotykany jest m.in.: w Meksyku, USA, Argentynie, Brazylii, Maroku, Australii, Kenii, Indonezji, Pakistanie, Afganistanie, Rosji.

Onyx to kamień różnorodny pod względem zabarwienia. Jego cechą szczególną są wyraźnie zaznaczone warstwy w postaci przeplatających się pasów ciemnych i jasnych o różnej grubości. Główne kolory onyxu to: czerń, zieleń, złoto, ciemny brąz, szarość. Jeśli chodzi o właściwości, jest to surowiec delikatny, kruchy, dość miękki i podatny na uszkodzenia.

Onyx jako element dekoracyjny w mieszkaniu

Poddany obróbce onyx zyskuje nietuzinkowy, piękny wygląd, dzięki czemu idealnie nadaje się do wprowadzenia do mieszkania jako element aranżacyjny. W połączeniu ze światłem daje spektakularne rezultaty, to właśnie dlatego coraz częściej przestrzenie z użyciem onyxu urządza się w ten sposób, aby dany element został podświetlony. Poszukując tworzywa, z którego wykonana zostanie obudowa kominka, szafka pod umywalkę, parapety, okładziny ścienne albo lekka ścianka rozdzielająca pomieszczenie na dwie strefy, warto zwrócić uwagę na materiał, jakim jest onyx. Warszawa jest miastem, w którym za pośrednictwem profesjonalnej firmy I-mar można zamówić poszczególne elementy dekoracyjne wykonane z tego surowca. Warto również nadmienić, iż onyx doskonale nadaje się do wykorzystania jako oryginalny, niekonwencjonalny element mebli i dodatków, np. stolików, komód, lamp.